Jak olejki eteryczne działają w walce z katarem u dziecka?


Katar w przebiegu przeziębienia u dziecka jest objawem niezwykle uciążliwym zarówno dla chorego malucha, jak i jego rodziców. Zatkany nosek, a przez to problemy z oddychaniem, wywołują u pociechy rozdrażnienie, nierzadko przyczyniając się do trudności z zasypianiem. Wielu rodziców szuka naturalnych sposobów na katar. Z pomocą przychodzą olejki eteryczne, które dobrze sprawdzą się w łagodzeniu objawów przeziębienia.
Jak działają olejki eteryczne?
Wykazują łagodne działanie antyseptyczne (niszczą szkodliwe drobnoustroje na skórze i błonach śluzowych) i przeciwzapalne;
Hamują rozwój bakterii.
Pomagają w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.
Zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, co w efekcie ułatwia oddychanie.
Zmniejszają ilość produkowanej wydzieliny w drogach oddechowych, a także wywołują w przewodach nosowych uczucie chłodu, przez co poprawiają drożność noska malucha i ułatwiają oddychanie.
Poprzez działanie uspokajające wpływają pozytywnie na jakość snu.
Wydaje się, że niektóre olejki mogą stymulować naturalne mechanizmy obronne organizmu, co pomaga w zwalczaniu infekcji.

Jak prawidłowo stosować olejki eteryczne przy zatkanym nosku?

Substancje występujące w olejkach eterycznych mogą wnikać do organizmu poprzez skórę lub błony śluzowe. Dlatego istnieje wiele sposobów na wykorzystanie olejków w łagodzeniu objawów przeziębienia u dziecka.
Najprostsze wydaje się skropienie pościeli dziecka kilkoma kroplami gotowego roztworu olejków eterycznych. Jako składnik maści można również zastosować je bezpośrednio na skórę okolicy noska lub klatki piersiowej. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się także podczas domowych inhalacji.
Dobrym pomysłem w walce z objawami infekcji może być również rozgrzewająca kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego. Bardzo często rodzice sięgają po plastry nasączone olejkami eterycznymi, które można przykleić dziecku na piżamkę lub pościel. Olejki przez kilka godzin, stopniowo uwalniając się z plastra, zapewniają długotrwałe działanie. Ułatwiają one oddychanie podczas snu, poprawiając jego jakość. U starszych dzieci sprawdzą się również gotowe preparaty w postaci sztyftów do nosa lub żeli do wcierania w skórę.
Najczęściej stosowanymi olejkami są:
eukaliptusowy,
sosnowy,
rozmarynowy,
cedrowy,
lawendowy,
miętowy,
tymiankowy
mandarynkowy.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci?

Olejki eteryczne stosowane w trakcie przeziębienia u dziecka stanowią bezpieczną metodę walki z uporczywymi objawami, zwłaszcza zatkanym noskiem. Trzeba jednak pamiętać, że stosowane bezpośrednio na skórę dziecka lub dodawane do kąpieli powinny być zawsze rozcieńczane, by uniknąć podrażnienia.
Warto sięgać po gotowe preparaty przeznaczone dla dzieci, gdyż zawierają one odpowiednio dobrane olejki w pożądanych, bezpiecznych stężeniach. Niezależnie od stosowanej formy terapii – inhalacje, maści czy plasterki z olejkami eterycznymi – należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu użycia, przechowywania produktu oraz wieku pacjenta, dla którego przeznaczony jest dany preparat.
Olejki eteryczne mogą podrażniać skórę lub błony śluzowe małego pacjenta, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania preparatu. Szczególną grupą pacjentów stanowią dzieci chorujące na astmę oskrzelową. Wdychanie olejków eterycznych może drażnić drogi oddechowe i nasilać nadreaktywność oskrzeli, przyczyniając się do wywołania napadu astmatycznego. Przed zastosowaniem aromaterapii u dziecka z astmą konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza pediatry, by uniknąć zaostrzenia choroby.

(źródło: http://wylecz.to/)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.